Mluvte jejich jazykem

Tak máme nový rok. S krásným magickým číslem 2020.  Všem vám přeji, aby se vydařil, aby vám na něj zůstaly krásné vzpomínky.

Koncem toho minulého roku jsem potkala známou, která mi nadšeně sdělovala: Představ si, budu mít o šestnáct dní vánočního a novoročního volna! Nádhera! Budeme celá rodina pořád spolu!

Taky jste se těšili? Doufám, že se vám nepřihodilo to, co v rodině mojí známé. Rozhodně nebyla atmosféra tak růžová, jak si ji známá malovala. Nebudu popisovat, co všechno se u nich dělo. Jen prostě už byli spolu dlouho, a nejsou na to zvyklí, proto trochu na sebe vrčeli a byli bez nálady. A moje známá byla smutná z toho, že sváteční volno promarnili.

Zdá se, že nevěděli o existenci jednoho účinného kouzla, jak překonat nedorozumění v komunikaci, a to nejen se svými blízkými o vánočních svátcích, ale s kýmkoliv, kdykoliv a kdekoliv.

Vlastně to ani není kouzlo. Stačí, když si uvědomíme, že každý z nás je jiný. Že proto potřebuje slyšet stejnou informaci odlišným způsobem. Takovým, který je pro něho srozumitelný.

Abychom to zjednodušili, řekněme, že jsou čtyři základní komunikační typy lidí.

Jedni potřebují, abychom jim sdělovali všechno rychle, bez příkras, jasně a srozumitelně, a aby bylo zřejmé, co jim to přinese, nebo jak je to ovlivní, když vyhoví. A jaký je jejich konkrétní úkol.

Druzí očekávají, že svoje návrhy předložíme tak, abychom je zaujali jejich novotou, humorem, neobvyklostí. Prostě chtějí, abychom je nadchli. A taky jim dali najevo, jakou důležitou úlohu budou v tom, co se bude dít, oni hrát.

Třetí skupinu pro svoje návrhy získáme, když se ujistí, že nám na našem vztahu hodně záleží, že oni jsou pro nás důležití. A hlavně, že mohou být prospěšní něčím užitečným ostatním.

Pro lidi ze čtvrté skupiny si připravíme trpělivost a srozumitelné argumenty, podložené fakty a realitou. Nikdy se nepouštíme do krasořečnění. Taky nemeleme páté přes deváté. Co od nich chceme, musíme logicky zdůvodnit.

Pro všechny platí:
Když mluvíme s lidmi jasně, srozumitelně a výstižně  s přihlédnutím k jejich komunikačnímu typu, téměř vždy nám vyhoví.
Nikdy na nikoho nesmíme tlačit, ani manipulovat, vydírat, lhát. 
Tady se o tom píše.

Mluvte jejich jazykem

 

A stejně tak, když se někdy dostaneme do krizové situace, každý z těchto typů potřebuje, abychom se snažili napomáhat řešení odlišným způsobem. Není to jednoduché, ale funguje to. A má to smysl. Ale o tom zase příště.

Zatím žijte ve vlastní režii 😀

Pomáhám lidem, aby si se sebou i s ostatními snadněji porozuměli. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Sejdeme se na Facebooku
  • Stáhněte si e-book zdarma Image pro život ve vlastní režii

    Přišel čas pro změnu? Je čas žít ve vlastní režii? Pomocí pěti kroků si naplánujete novou životní etapu.

  • Nejnovější články
  • Kategorie