Můj příběh

Narodila jsem se v první polovině minulého století. Během svého dlouhého života jsem se setkala s řadou zajímavých lidí, potkaly mě různé situace, hodně jsem se toho naučila. O světě, o jiných lidech, i o sobě. Zažila jsem řadu vrcholů i pádů. A díky jim je můj život jedinečný. Stejně jako ten váš.

Začátky jsou vždycky důležité.

Vyrostla jsem ve Zlíně, pod vlivem rodičů, kteří ctili baťovské hodnoty: nikdy nekončící práci na sobě, zvládání překážek, dosahování maximálních možných výkonů, řád. To léto, kdy jsem končila střední školu, přijely tanky. Byla jsem zoufalá. Měla jsem pocit, že je se vším konec. Neviděla jsem cestu, jak se v životě uplatnit. Navíc jsem byla plná pochybností o sobě.
Pak jsem se vdala, narodily se nám děti. Pracovala jsem jako propagační výtvarník, tvořila návrhy dekorací pro výkladní skříně obchodního domu. Žila jsem běžný život běžné ženy matky.

Najednou se všechno kolem změnilo.

Když přišla sametová revoluce, bylo mi čtyřicet let. S odvahou jsem se postavila na start svého podnikání. Začala jsem se učit, četla jsem o marketingu, propagaci, public relations, osobním rozvoji, o podpoře značky, všechno, co mi přišlo pod ruku. Zajímalo mě, jak věci spolu souvisejí. Absolvovala jsem řadu kratších i několikaletých kurzů.

Dobré i špatné zkušenosti mě zocelily.

Stala jsem se spoluzakladatelkou jedné z prvních reklamních agentur, které přišly na trh s vytvářením korporátní identity, firemního brandingu. Můj obchodní partner a já jsme realizovali spolu se svými zaměstnanci řadu velmi úspěšných projektů.
Ale za pár let jsme se rozpadli. Neunesli jsme tíhu, že jsme vyrostli z dětských střevíčků. Nevěděli jsme, jak své podnikání vést dál. Přestali jsme si rozumět, a byl konec. V té agentuře byl zaměstnán i můj muž a náš syn. Najednou jsme tři z čtyřčlenné rodiny neměli práci.

Dostala jsem dar z nebes.

V té chvíli se objevila mimořádná příležitost. Kamarád mi přinesl inzerát na konkurz pro lidi, kteří se chtějí učit, a potom pomáhat manažerům vést lidi a řídit firmy. Pomáhat jim skrz osobní rozvoj. Nebylo co ztratit. Ke konkurzu jsem šla. Jednou z podmínek ale bylo vysokoškolské vzdělání. Já jsem je neměla. Přesto jsem se dostala mezi osmdesát vybraných v této republice. Tři roky jsem se mohla rozvíjet pod vlivem skvělých britských i jimi vyškolených českých lektorů – jak správně mluvit, jak učit lidi, jak jim rozumět, jak kultivovat svoji osobnost, a dlouhou řadu dalších témat.
Nikdy nepřestanu být za tuto příležitost vděčná. 

Pracovala a studovala jsem neúnavně.

Když mi bylo 52 let, otevřeli na univerzitě pro dálkaře obor Marketingové komunikace, a já jsem se tam přihlásila. Opět jsem studovala s nadšením a láskou. Časem jsem to dotáhla k písmenkům před jménem i za jménem.
Stále jsem žila rodinný život s manželem a odrostlými dětmi. Přitom jsem usilovně pracovala, snažila se využít všechny možnosti, které život v nových poměrech po sametové revoluci nabízel, rychle dohnat všechno to, co jsem do čtyřiceti let profesně zameškala. Studovala jsem, chodila do školy, přednášela na různých místech, konzultovala a vedla tréninky ve firmách, pomáhala jim s definováním jejich značky, jezdila a jezdila…

Na sebe jsem vůbec nemyslela.

Pravidelná strava, pohyb a dostatek spánku nepatřily mezi moje priority. Moje tělo začalo vysílat signály, stále silnější. Já jsem se snažila je přehlížet a potlačovat. Často jsem si říkala: Hlava je důležitější než tělo! Ale moje tělo řeklo: DOST! Teprve teď jsem si uvědomila, že něco je špatně.
Ze všeho, co pro mne bylo do této chvíle velmi důležité, jsem doslova ze dne na den vypadla. Z manažerky jsem se rázem stala onkologickou pacientkou. Vyměnila jsem kostým za župan.
Prožívala jsem nelehké chvíle, zraněná na těle i na duši. Měla jsem celý rok na přemýšlení o tom, kdo jsem, a jak budu žít a podnikat dál.

Najednou se mi rozsvítilo v hlavě.

Uvědomila jsem si způsob, kterým jsem dlouhou řadu let pomáhala firmám vyjádřit kdo jsou. Předkládat svůj pravdivý obraz pomocí postupů, které říkají s kým, proč a jak komunikovat. Jak vypadat, jak si nastavit způsoby chování, svou firemní kulturu, a jaký má být produkt a služba, které poskytují.
Aby se staly důvěryhodnou značkou, aby si jich okolí vážilo, a aby prodávaly. Aby dělaly to, co je pro ně i pro jejich okolí důležité.
Pochopila jsem, že mohu využít těchto znalostí a zkušeností, a že to využít pro novou etapu svého života musím.

Podívala jsem se na svůj život novýma očima.

Jak nově si musím odpovědět na staré otázky, abych žila v harmonii. Abych mohla znovu podnikat. Jak přemýšlet o sobě, jak najít nový způsob života. Jak to mám udělat, co musím na sobě změnit, jak mám postupovat, čemu je třeba se naučit, abych měla v rovnováze tělo, srdce i hlavu. Aby se mi dařilo i v podnikání.
Co fungovalo ve firmách, může fungovat i u mně. A tak jsem si vytvořila model osobní značky.

Ukázalo se, že to funguje.

Že metody, které úspěšně využívají firmy pro vytváření věrohodné značky, získání důvěry a porozumění, lze využívat i pro životní změny v osobní rovině. I ve firmě malé nebo jednočlenné. Od té doby pomáhám těm, kteří hledají to, co jsem hledala i já. Kladu lidem stejné otázky, které jsem kladla sobě, když jsem přemýšlela, co s životem a s podnikáním dál.

Pomohla jsem řadě lidí k úspěšné kariéře.

Byla, a stále jsem průvodcem a podporou studentům, manažerům, obchodníkům, lidem měnícím profesi, mladým i starším podnikajícím ženám i ženám zralým, které chtějí začít žít svůj druhý život. Podporuji je v hledání AHA momentů. Aby se jim rozsvítilo v hlavě, a oni našli odvahu roztáhnout svoje křídla, a letět vzhůru. Oni i jejich podnikání.

Nenechám si to pro sebe.

Všechno to, co jsem se naučila, co bylo pro mne na mojí cestě užitečné, co mi pomáhalo kultivovat moji značku, překonávat nesnáze, chci předávat dál těm, kteří o to stojí. Všem, kteří chtějí na sobě pracovat, posilovat svoje dovednosti, stát se jedinečnou autentickou značkou. A přitom žít sami se sebou v harmonii.
Věřím, že se vám mnohé z toho bude hodit. Protože i vy chcete na sobě pracovat.
I vy chcete, spolu se svou firmou, roztáhnout svá křídla a letět vzhůru.

Protože i vy jste značka.